2017.11.21 Pranešimas spaudai: Seimo nariai kreipėsi į VTEK

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Monika Navickienė, Ingrida Šimonytė, Vytautas Juozapaitis ir Arvydas Anušauskas ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl galimo žemės ūkio ministro Broniaus Markausko viešų ir privačių interesų supainiojimo.

Seimo nariai prašo ištirti, ar B. Markauskas nesupainiojo interesų rugsėjo 25 d. pasirašydamas įsakymą, kuriuo nurodė padidinti 2017 m. susietos paramos už pienines karves paramos dydį 12 proc. – iki 101,94 euro už pieninę karvę. Šis ministro sprendimas turi tiesioginės įtakos, siekiant palaikyti pieno gamintojų pajamas, kuriems už pienines karves numatoma paskirstyti 26,7 mln. eurų Europos Sąjungos ir šalies valstybinio biudžeto lėšų.

Parlamentarai atkreipia dėmesį, jog tai vienas iš asmeniškai ministro pasirašytų įsakymų, tiesiogiai galinčių daryti įtaką ir duoti finansinės naudos B. Markausko motinos Sofijos Markauskienės valdomam vienam didžiausių pieno ūkių Klaipėdos rajone, kuris susijęs su pieno kooperatyvu „Pienas LT“. Pats B. Markauskas 2009 m. dalyvavo steigiant kooperatyvą „Pienas LT“, buvo šio kooperatyvo valdybos narys.

Praėjusių metų gruodį žemės ūkio ministras deklaruodamas ryšius su fiziniais asmenimis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, nurodė ūkį turinčią savo motiną S. Markauskienę. Tačiau deklaracijoje detaliai neatskleidė motinos valdomo ūkio ryšių su kooperatyvu „Pienas LT“. Be to, B. Markauskas deklaracijoje yra nurodęs iki 2016 m. lapkričio 7 d. buvęs „Pienas LT“ valdybos narys. Tačiau Registrų centro įrašai liudija, kad parlamentaras kooperatyvo valdybos narys buvo iki pat 2017 m. vasario pabaigos, kai jau ėjo ministro pareigas.

Parlamentarai kreipimesi į VTEK prašo ištirti ir išaiškinti, ar nuolatinio interesų konflikto situacija leidžia ministrui priimti skaidrius ir nešališkus sprendimus ir toliau eiti ministro pareigas bei ar B. Markauskas nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų pasirašydamas įsakymą dėl paramos už pienines karves? Taip pat klausiama, ar ministro veiksmai ir elgesys gali kelti pagrįstų abejonių dėl priimamų sprendimų, galimai susijusių su kooperatyvu „Pienas LT“ ir jo motinos S. Markauskienės ūkiu, nešališkumo? Taip pat domimasi, ar B. Markausko veiksmai ir elgesys neprasilenkia su valstybės tarnautojo etika ir pareiga užtikrinti pirmenybę viešiesiems interesams, įtvirtinti priimamų sprendimų nešališkumą ir užkirsti kelią rastis ir plisti korupcijai valstybinėje tarnyboje?

„Valstybės tarnautojas, tapęs Seimo nariu ar ministru, privalo nedelsiant nutraukti abejonių keliančius ryšius, kurie gali reikšti interesų konfliktą, o taip pat privalo nusišalinti nuo klausimų, kurie tiesiogiai susiję su buvusia darboviete ar esamais šeimos nariais. Kyla pagrįstų abejonių ir klausimų: kodėl vieniems politikams privaloma vengti interesų konflikto ir už supainiotus interesus jie yra baudžiami nušalinimu ar atleidimu, o šiuo, ministro B. Markausko, atveju nuolat besikartojanti interesų konflikto situacija yra toleruojama?“, – klausė Seimo narė M. Navickienė.

Primename, jog viešojoje erdvėje, kilus diskusijoms apie galimą B. Markausko interesų konfliktą su pieno gamintojais, jo šeimos ūkiu ir „Pienas LT“, ministras tikino: „<…> kai bus klausimai dėl paramos ar šitam kooperatyvui („Pienas LT“), ar pieno gamintojams, aš tikrai nusišalinsiu. Tą deklaravau VTEK, tas yra žinoma, ir jei bus parama pieno sektoriui, taip, aš planuoju ir žadu nusišalinti“. Tačiau žiniasklaidoje pateikiami faktai liudija, kad ministras nenusišalina nuo tiesioginių sprendimų, susijusių su pieno sektoriumi. Tą viešai patvirtino pats B. Markauskas.