2017.03.10 Su grupe ekspertų lankėmės Macikų socialinės globos namuose

Kartu su grupe ekspertų lankėmės Šilutės rajone, Macikų socialinės globos namuose. Diskutavome ne tik apie šių globos namų veiklą, kylančias problemas bei galimus jų sprendimus, bet ir apie visą Lietuvos psichikos sveikatos sistemą. Pradžiugino šiltai priėmusios šios įstaigos vadovės, kurios buvo atviros dialogui, aiškiai matančios sistemines problemas.

 

Dar 2012 metais Socialinės apsaugos ir darbo ministras pasirašė įsakymą, numatantį vaikų ir neįgaliųjų globos namų deinstitucionalizaciją, bet, praėjus penkeriems metams, pasistūmėta nedaug. Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijoje yra aiškiai akcentuojami socialinio dalyvavimo ir orumo principai, tačiau Lietuvoje jie yra sunkiai įgyvendinami.

 

Apsilankę Macikuose įsitikinome, kad socialinės globos namų gyventojai geba kurti labai gražius keramikos dirbinius, pinti krepšius, siūti ir megzti drabužius. Aišku, kad dalis jų tikrai galėtų dirbti ir užsidirbti, gyventi kitokį, atviresnį gyvenimą. Mūsų visų pareiga yra suteikti neįgaliesiems šią galimybę.

Plačiau apie tai, kad Lietuvoje negali būti atstumtųjų kviesime diskutuoti kovo 22 dieną, kavinėje Mano Guru. Apie renginio detales paskelbsime netrukus.