2019.04.24 Monika Navickienė: ,,Šiandien man labiausiai gaila, kad R. Karbauskis ir valstiečiai Lietuvos Konstituciją naudoja tik savo interesams“

Lietuvos Respublikos Seimo narės Monikos Navickienės pasisakymas dėl privalomojo referendumo dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo iki 121 specialioje LRT radijo laidoje balandžio 23 d.:

,,Valstybėje visgi turime turėti pamatinę atramą. Dokumentas, kuriuo mes visi pasitikime ir tikime, kad tai yra mūsų teisinės valstybės pamatas, yra Konstitucija. Konstitucijoje įtvirtinta daug dalykų: teisės viršenybės principas, žmogaus teisės, laisvės, geopolitinė orientacija. Ir šiandien man labiausiai gaila yra dėl to, kad valdantieji, artėjant rinkimams, tiesiog šitą mūsų pamatinį dokumentą naudoja savo pačių, būtent vienos partijos, interesams. Tam, kad jie galėtų pasakyti, kad žmonės nori, žmonės nepatenkinti Seimu, todėl iniciuokime kažką, kas žmonėms būtų patrauklu ir jų pyktis galėtų būti kažkur nukreiptas – tada jie ateis ir balsuos ,,prieš“, tuo pačiu didins nepasitikėjimą parlamentarais ir panašiai. Ir tokiais žingsniais žengdami jie priėmė sprendimą, kad reikia daryti tokį referendumą.

Man atrodo, kad šitoje vietoje mes turime keletą problemų. Viena problema, kad mes neturime jokių moksliškai grįstų skaičiavimų, kodėl būtent tokiu skaičiumi reikėtų mažinti Seimo narių skaičių. Tačiau kitas, kur kas pavojingesnis dalykas yra tai, kad žmonės yra paprasčiausiai apgaudinėjami. Ir tai kad jie (referendumo iniciatoriai) kalba apie tai, kad kils Seimo darbo kokybė, viskas yra atvirkščiai, todėl, kad žmones Seimo nariai atstovauja. Ir tiek kiek žmonės, visi Lietuvos gyventojai, taip pat ir esantys užsienyje, kurie turi teisę balsuoti, tiek kiek jie išsirenka žmonių į parlamentą, tiek jie turi savo balso atstovų parlamente.

Dabar aš girdžiu, kad kalbama apie efektyvų valstybės valdymą, tačiau efektyvus valstybės valdymas nėra Seimo nariai ar Seimo narių skaičius, Seimo nariai yra viena dedamoji valstybės valdyme. Valstybės valdymas priklauso nuo ministerijų veiklos, institucijų veiklos, viso biurokratinio aparato. Ir mes šiandien matome, kad valdantieji turėjo tikrai nemažai gražaus laiko atstatyti ir tą patį Seimo prestižą, pakelti Seimo narių reputaciją, pagerinti efektyvų valstybės valdymą, bet, deja, tas nepavyko. Ir štai reikia imtis kažkokių priemonių prieš rinkimus, kurios leistų jiems padidinti aktyvumą.

Man atrodo, paprastai tariant, ką ir Seimo pirmininkas atkartojo ne kartą, kad jam yra svarbiausia didinti aktyvumą. Reiškia, tai yra Sauliaus Skvernelio, valstiečių kandidato į prezidentus, gelbėjimo planas, kad jis patektų į antrą turą, nes iš pradžių buvo manoma, kad reikia šį referendumą daryti su antruoju prezidento rinkimų turu, tačiau, pamačius Sauliaus Skvernelio reitingą, buvo apsigalvota ir nutarta referendumą daryti jau pirmajame rinkimų ture tik tam, kad susirinktų žmonės, o ne tam, kad būtų priimti teisingesni ar kokybiškesni sprendimai.“

Visa LRT radijo laida: bit.ly/2UyWdtY